Ergin Ataman

Ergin Ataman Performansı / Taktik Anlayışı

Ergin Ataman, Türk basketbolunun yetiştirdiği en kariyerli ve en başarılı antrenörlerin başında gelmektedir. 1978 yılında Eczacıbaşı takımında basketbol oyuncusu olarak resmi basketbol kariyerine başlayan Ataman, Yeşilyurt takımının da formasını giymiştir.

Ergin Ataman’ın Kariyer Performansı

Ataman, oyunculuk döneminin ardından basketbol kariyerini antrenörlük üzerine inşa etmeye karar verdi. İlk olarak formasını da giymiş olduğu Eczacıbaşı’nın alt yapısında antrenör olarak çalışmaya başladı. Efes Pilsen’in de alt yapısında çalışmasının ardından sırasıyla Türk Telekom, Pınar Karşıyaka ve Efes Pilsen’de antrenörlük yaptı. Efes Pilsen ile 2000 senesinde Avrupa’da final-four oynamayı başaran Ataman, yıldızının parlamasının ardından İtalya’nın Montepaschi Siena kulübünün yolunu tuttu.

Ergin Ataman Anadolu Efes

2001-2003 yılları arasında süren Montepaschi Siena macerasının ardından ülkeye dönüp Ülkerspor’un başına geçen isim ardından tekrar İtalya’nın yolunu tuttu ve bu kez Climamio Bologna ile anlaşmaya vardı. 2007-2008 sezonunu tekrar Türkiye’de geçiren ve bu süre içinde Beşiktaş’ın başında olan Ataman, takımıyla play-off yarı finali ve ULEB Cup’ta çeyrek final oynama başarısı gösterdi. 2008-09 sezonu ile yeniden Efes Pilsen’e geçiş yapan antrenör o sene hem Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğunu hem de Teknosa Erkekler Türkiye Kupası’nı kazanarak duble yapmayı başardı.

2011-12 sezonunda başında olduğu Beşiktaş Milangaz ile FIBA EuroChallenge, Türkiye Basketbol Ligi ve Türkiye Kupası şampiyonluğunu alarak Beşiktaş taraftarının unutulmaz bir sezon yaşamasını sağladı. 2012-17 yılları arasında görev yaptığı Galatasaray ile Türkiye Ligi şampiyonluğunun yanı sıra EuroCup zaferi yaşadı. Ataman 2017 yılından bu yana Efes Pilsen baş antrenörü olarak görev yapıyor. 2018’de Türkiye Kupası’nı, 2019’da Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğunu kazanan Efes Pilsen bu süreçte Euroleague finali oynayarak tarihi bir başarıya imza atmıştır.

Ergin Ataman Taktik Anlayışı

Ergin Ataman çalıştırdığı tüm takımlara belli bir sistemi inşa eden, sistemine uygun oyuncular transfer etmeyi bilen bir antrenör olarak biliniyor.

Avrupa’da takım çalıştırmasıyla tecrübesine tecrübe katan, vizyonunu genişleten Ergin Ataman, artık Avrupa’nın en iyi koçları arasında anılıyor. Ergin Ataman’ın önündeki en büyük hedefi Euroleague’de şampiyonluk yaşamak.