Thomas Meunier

Sözleşmesi Biten Oyuncular

Futbol dünyasında şu sıralar koronavirüs salgını nedeniyle organizasyonlar, turnuvalar ve müsabakalar askıya alınmış durumda. Çoğu ülkede futbol maçlarının tekrar ne zaman başlayacağı ya da lig ve kupa gibi organizasyonlarda kalan maçların ne zaman oynanacağı henüz resmi olarak belli değil. Ancak futbol kulüpleri her türlü ekonomik zorluğa rağmen gelecek sezonların planlamasına şimdiden başladılar bile. Bu planlamada sözleşmesi biten oyuncular büyük bir yer kaplıyor.

Koronavirüs salgınının ne kadar süreceği, virüs sonrası futbol dünyasının ekonomik olarak ne boyutta etkileneceği zaman içerisinde belli olacak. Futbol kulüpleri bu ortamda kurumsal yapıları içinde her türlü olasılığı düşünerek gelecek sezonlarının kadro planlamalarını yapmaya devam ediyor.

Kadro planlaması denilince akla ilk gelen şey kuşkusuz transferler! Günümüzde UEFA’nın koyduğu kıstaslar nedeniyle artık kulüpler diledikleri gibi para harcayamamakta. Kulüplerin ekonomik yapılarının belli bir düzene oturtulabilmesi ve futbol dünyasındaki dengeleri sağlayabilme adına çeşitli kulüpler harcama kısıtlaması altında. Artık futbolcu satmadan futbolcu almak pek kolay değil. Futbolcu satarak açılan transfer tahtasında çok fazla sayıda futbolcu alabilmek de mümkün olmuyor.

Sözleşmesi Biten Oyuncular - Willian

Bonservisi Elinde Olan Yıldız İsimler

Kulüpler bu sorunu aşabilmek adına bonservis bedeli ödemeyeceği futbolcular üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Sezon sonu sözleşmesi sona erecek futbolcular şimdiden çeşitli kulüplerin radarına girmiş durumda. Hatta bu oyunculara şimdiden teklifler sunulmaya, gönderilmeye başlandı bile.

Peki, hangi futbolcular boşta? Dikkat çeken hangi oyuncular listede bulunuyor? Türk futbol kulüplerinin de bazılarına teklifler götürdüğü yıldız futbolcular kimler? İşte yaz döneminde serbest kalacak oyunculardan bir kısmı:

Thomas Meunier: Değeri 24 milyon Euro. 2016 yılından bu yana PSG kadrosunda yer alan sağ bek sezon sonunda başka bir büyük kulüple anlaşabilir.
Willian:
Uzun süredir Chelsea forması giyen etkili kanat oyuncusu önümüzdeki sezondan itibaren muhtemelen başka bir takımın formasını giyecek. İsmi bir ara Fenerbahçe için de yazılan oyuncunun Liverpool’a yakın olduğu konuşuluyor.
Dries Mertens:
Napoli hücum hattının Belçikalı önemli yıldızının sezon sonunda kulübüyle sözleşmesi sona eriyor. Büyük takımlar şimdiden sırada bekliyor.
Artem Dzyuba: Zenit forması giyen kule oyuncu Türk kulüplerinin de listesinde. İsmi Fenerbahçe ve Galatasaray ile anılıyor.
Jordon Ibe
: Sözleşmesi biten oyuncular arasında bulunan 24 yaşındaki kanat oyuncusu yaz döneminin popüler oyuncularından birisi olacak gibi.