Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi Tarihçesi

Avrupa arenasında UEFA’nın düzenlemiş olduğu kulüpler bazında en prestijli futbol organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi her yıl düzenlenen ve en başarılı takıma kupanın takdim edildiği dev bir organizasyondur. Turnuvaya UEFA’ya üye olan ülkelerin en üst seviyedeki liglerinin şampiyonları ya da ülke puanına göre ligi en üst sıralarda bitiren birkaç takımının katıldığı UEFA Şampiyonlar Ligi ilk olarak 1955 senesinde düzenlenmiştir.

1955 senesinde düzenlenen turnuvanın ismi Şampiyonlar Ligi değil Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası idi. Çift maçlı eliminasyon sisteminin kullanıldığı organizasyona sadece ülkesindeki en üst seviye ligi şampiyon olarak bitiren takımlar katılabilmekteydi. 1991-92 sezonuna gelindiğinde lig usulü ile düzenlenen grup aşamasının eklenmesiyle turnuva formatında önemli bir değişiklik gerçekleşmiş oldu. 1992-93 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası isminin yerine UEFA Şampiyonlar Ligi ismi kullanılmaya başlandı.

1996-1997 sezonuyla birlikte ise turnuva formatında çok önemli bir değişiklik daha gerçekleşti ve ülkesinin üst seviye liginin şampiyonlarının dışında UEFA sırasına göre liglerini şampiyon takımın gerisinde tamamlayan bazı takımlar da turnuvaya katılmaya hak kazandılar.

Şampiyonlar Ligi Formatı Nasıl?

Şampiyonlar Ligi

Günümüze gelindiğinde UEFA Şampiyonlar Ligi organizasyonunun formatı şu şekildedir: İlk olarak rövanşlı eliminasyon sistemiyle üç ön eleme turu ve ardından play-off turu ile lig usulü oynanan grup aşamasına geçilir. 22 adet takım doğrudan grup aşamasına kaldığından önceki turlardan gelen 10 adet takımın eklenmesiyle toplamda 32 adet takım dörder takımdan oluşan sekizli gruba ayrılır. Gruplarını ilk iki sırada tamamlamayı başaran takımlar üst tura yükselirler. Rövanşlı eliminasyon sistemiyle oynanan maçlar sonrasında tek ayaklı final maçının oynanmasıyla turnuva sonuçlanır ve kupa sahibini bulur.

Şampiyonlar Ligi’ni En Çok Kazanan Takımlar Hangileridir?

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin geçmişi eskilere dayanan tarihçesi boyunca pek çok farklı takım kupayı kaldırmayı başarmıştır. Ancak bazı takımlar bu rekabette bir adım öndedir.

İşte kupayı en çok kazanan takımların sıralaması:

  1. Real Madrid: 13 kez
  2. Milan: 7 kez
  3. Liverpool: 6 kez
  4. Bayern Münih – Barcelona: 5 kez
  5. Ajax: 4 kez
  6. Manchester United: 3 kez

Futbol severler Şampiyonlar Ligi’nde son olarak 2019 yılında Liverpool ve Tottenham finaline tanıklık etmiş, kupayı kazanan takım ise Liverpool olmuştu.