Brahim-Darri-Fenerbahce

Fenerbahçe Brahim Darri ile Anlaştı Mı? Hurma açıkladı…

Süper Lig’de 2020-21 sezonu öncesi sular durulmak bilmiyor. Pandemi’nin büyük darbe vurduğu kulüp ekonomileri, dört büyükler dahil tüm ekipleri küçülmeye itti.

Yabancı sınırının bir yıl ertelenmesi sonrası tekrar yabancılara yönelen ekiplerde hareketli günler yaşanıyor. Fenerbahçe’nin en öncelikli hedeflerinden birinin lige yeni yükselen Fatih Karagümrük ekibinin Hollandalı sol kanat oyuncusu Brahim Darri olduğu iddia edilmişti. Flemenk yıldız geçtiğimiz sezon oynadığı 33 maç ve 2249 dakikaya 4 gol, 2 asistlik katkı sağlayarak Fatih Karagümrük’ün Süper Lig’e yükselmesinde Erik Sabo ve Innocent Emeghara ile birlikte etkili isimlerden biri oldu. Fas asıllı Hollandalı oyuncu için Fenerbahçe’nin 1 milyon €’luk bonservis ve oyuncuya da 600.000€’dan 3 yıllık kontrat önerdiği iddia edildi.

Süleyman Hurma Fatih Karagümrük Sahibi

Daha önce Kayserispor ve Trabzonspor’da önemli görevlerde bulunan Süleyman Hurma, 2018 yılında Fatih Karagümrük’ü satın almıştı. Hurma transfer konularında bir radyo programına katılarak açıklamalar yaptı:

“Kulübümüzde yer alan futbolculara hem yurt içerisinden, hem de yurt dışından çok fazla talep var. Alassane Ndao için çok iyi teklifler var. Alassane Ndao, Senegal U23 Milli Takımı’nın kaptanı. Alassane Ndao’yu transfer sezonu sona erdikten sonra almıştık dolayısıyla ligin ikinci yarısında forma giyebildi. Çok konuşulan oyuncuları kadromuzda bulunduruyorsak bu da doğru işler yaptığımızı gösterir. Transfer konusunda çok fazla konuşmak istemiyorum. Fatih Kuruçuk ve Ramazan Civelek bizim için önemli futbolcular. Kolay kolay satmayı düşünmüyoruz. Brahim Darri için Fenerbahçe ile Alassane Ndao için de birkaç takımla görüşmeler yaptık ancak herhangi bir anlaşma yapmadık. Araya play off maçlarımız ve bayram süreci girdi. Bundan sonra bazı durumlar mutlaka netleşir.

Süper Lig için sürpriz transferlerimiz olacak. Çalışmalarımıza başladık. Kalkıp 35 yaşında bir futbolcuyu almayacağız. Ben, Nordin Amrabat gibi futbolcuları alırım, herkes bizde tanımaya başlar. Sonra o futbolcu yıldız isim olur. Fatih Karagümrükspor olarak Süper Lig’e renk katacağız. Güçlü, dinamik, futbolseverlerin maçlarını izlerken zevk alacağı bir takım kuracağız. Engin Bekdemir’in sözleşmesi sona erdi. Henüz Engin için net bir karar almadık. Fatih Karagümrükspor olarak çok ciddi hedeflerimiz var. Kısa vadeli hedefimiz Avrupa Ligi’ne katılmak.”

Hurma’nın yabancı sınırının geri gelmesi hakkında gündem olacak sözleri ise şu şekilde:

“Bir ülkede üretim yoksa ithalat yapmak zorundasınız. Bugün Türkiye’de futbolcu yetişmemesinin sebebi Türk gençlere gerekli fırsatların verilmemesidir. Biz altyapıya yönelmediğimiz sürece, getirilen tüm yabancı kuralları ekonomimizi bozar. Biz kendi çocuklarımızı Avrupa’da rekabet edebilecek seviyede yetiştirmemiz lazım. Türk futbolunun temel problemi bu. Bir tane futbolcuya 10 tane kulüp talip olursa o futbolcunun fiyatı ister istemez artar. Zamanında Türk futbolcuları yüksek paralar sattım. Türkiye’de o futbolcular için verilen paraları Avrupa’da vermezlerdi. Çünkü Avrupa’da üretim yapılıyor. Üretimin olduğu yerlerde bu kadar yüksek rakamlar olmaz. Örnek vereyim. Yabancı kuralını 3’e düşürdüğünüz dakika ben Fatih Kuruçuk ve Ramazan Civelek için 10 Milyon Euro isterim. Sonuç olarak üretemiyorsanız, yasaklayamazsınız. Kayserispor’dayken Mehmet Topuz, Serdar Kesimal ve Hasan Ali için neden yüksek bonservis istedim? Çünkü sistem buna hükmediyordu, yasak gelirse yine aynısı olacak.”