Süper Lig

Süper Lig Önümüzdeki Sezon 21 Takım ile Oynanacak!

Daha önce Kulüpler Birliği’nin yaptığı toplantı sonucunda, 20 kulübün oy birliği ile aldığı karara göre, bu sezon küme düşmenin kaldırılması talep edildi. TFF bu kararı, bakanlığına iletmişti.

Türkiye Futbol Federasyonu, Spor ve Gençlik Bakanı ile yaptığı görüşme sonucunda mütabakata vardı. Bugün yapılacak toplantının ardından, Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 21 takımlı sezon kararını açıklaması bekleniyor.

Ligin tamamlanması ile birlikte, düşmesi gereken Ankaragücü, Kayserispor ve Yeni Malatyaspor önümüzdeki sezon da ligde kalacak. Bunun yanı sıra, TFF 1. Lig’den yükselen Hatayspor, B.B. Erzurum ve yarın oynanacak Play-Off finalinde Adana Demirspor – Karagümrük maçının kazananı Süper Lig’e yükselecek. Böylece seneye 21 takım ile mücadele edilecek.

Süper Lig 21 Takım

 

Küme Düşmesi İptal Edilen Takımların Süper Lig Performansı

Ligi 18. sırada sonuncu olarak tamamlayan Ankaragücü, 34 maçta, 7 galibiyet, 11 beraberlik ve 16 yenilgi alarak 32 puan ile ligin dibine demir atmıştı. Fakat pandemi nedeni ile bu performansı bir önem teşkil etmeyecek.

Ligi 17. sırada tamamlayan Kayserispor ise 34 maçta 8 galibiyet, 8 beraberlik, 18 mağlubiyet aldı. Özellikle son 4 maçta aldığı 3 yenilgi ile yukarıdaki takımlar ile farkını kapatma şansını kaybetmişti.

16. sıradaki Yeni Malatyaspor ise, lig boyunca oynadığı maçlarda 8 adet galibiyet alabilirken, 8 maçında ise berabere kadı. 18 maçta ise sahadan mağlubiyet ile ayrıldılar. Normal şartlarda küme düşmesi gereken takımlar arasında en iyi averaja sahip olan takım ise Malatyaspor. Yalnızca -7 averajları bulunuyor. Bu da Ligdeki 7 takımdan daha iyi bir averaja sahip olduklarını gösteriyor.

Fakat pandemi sonrası alınan karara göre, bu istatistiklerin hiçbir önemi kalmadı. Önümüzdeki sezon 21 takımlı lig, oldukça yorucu ve tempolu geçecektir. Maç sıklığını kaldırabilecek takımların azlığı, lig kalitesini düşürecektir.